Each year, the VLP recognizes a number of individuals, organizations, and law firms for their extraordinary contribution to clients in need and to the program. Awards are given at an annual awards ceremony in Tucson.  The following is a list of award winners since 1997.


Attorney of the Year 

2014   Hon. Scott Gan
2013   Ben Smith
2012   Skip Skinner
2011   Rob Ferrier
2010   Denice Shepherd
2009   Benjamin W. Smith
2008   Lisa Schriner Lewis
2007   Dean Christoffel
2005   Joseph H. Riley, Jr.
2004   
Alyce Pennington
2003   
Pam Liberty
2002   
Joe Riley
2001   
Wayne Yehling
2000   A
lyce Pennington
1999   
Luis Ochoa
1998   
Tom Roberts
1997   
Fred Dardis


Law Firm of the Year 

2014   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2013   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2012   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2011  
DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2010   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2009   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC

2008   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2007  
DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2005  
Quarles & Brady Streich Lang, LLP
2004   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC

2003   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2002   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2001   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
2000   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
1999   D
eConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
1998   DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
1997  
DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC


VLP Values In Practice Award

2014   HJ3 Technologies
2013   Julie Treinen
2011   Kent Burbank & Janet Hart
2005   Bogutz & Gordon, P.C.
2004   VLP Advisory Board
2003   Snell & Wilmer
2002   James E. Rogers University of Arizona School of Law & U.S. Bankruptcy Court
2001   James E. Rogers University of Arizona School of Law & Pima County Superior Court
2000   Community Service Board
1999   Domestic Relations Bar
1998  
Tucson Bankruptcy Bar


Distinguished Service Award 

2014   Justice Rebecca White Berch
2013   Dean Paula Nailon
2012   Hon. Fred Dardis, Hon. Karen Nygaard & Howard T. Roberts, Jr.
2011   Elliot Glicksman
2010   Hon. Wayne Yehling
2009   Alyce L. Pennington
2008   Dean Toni Massaro
2007   Luis A. Ochoa
2005   Hon. Frederic Dardis
2004   Kelly Carmody
2003   Hon. Stanley Feldman
2002   Thomas A. Zlaket
2001   Hon. Eileen Hollowell
2000   Glades Guisiner


Lifesaver Award

2014   Joubert Davenport
2013   Mesch, Clark & Rothschild, P.C.
2012   Gloria Goldman
2010   Nathan Parkey
2009   Emily Yates & Max Wedel
2008   Dean Christoffel & Edina Strum
2007   Cheryl Copperston & Joubert Davenport
2005   Hurricane Katrina Relief Effort:  Todd Jackson, Abbe Goncharsky, Jeff Jacobson
2004   Luis Ochoa
2003   Les Gilbertson
2002   Scott Gan
2001   Steven Weinstein
2000   Wayne Yehling
1999   Rudy Valenzuela
1998   Joe Riley
1997   Chris Enos


VLP Award of Appreciation

2014   Alina Coronado & Zyied Roman
2013   Kelly Carmody
2012   James Gierke
2010   Pima County Law Library Staff - Mary Ann O'Neil, Sheila Sher & Harry Anifantakis
2009   Hon. Jan E. Kearney
2008   Ben Smith
2007   Linda Huffman
2005   Doris Butler
2004   Martha Fenn
2003   Deanna Conn
2002   Dimple Smith
2001   Howard T. Roberts
2000   Hon. Fred Dardis
1999   Hon. Karen Nygaard
1998   Erlinda Gomez


Excellence in Partnership

2014   Rusing, Lopez & Lizardi, PLLC


Stacy Rupprecht Butler Law Student                       

2014   Scott Boncoskey
2013   Julia Palfreyman
2012   Nick Verderame
2011   Elizabeth Pocock
2010   Jessica Sizemore
2009   Meaghan Kramer
2008   Joseph Smith
2007   Jean West
2005   Lindsay St. John
2004   Jacqueline Lanni
2003   Heather Strickland
2002   Christopher Case & Nichole Bunker-Henderson       
2001   Sarah Britton
2000   Shannon Locke
1999   Kelly Clarke
1998   Stacy Rupprecht


Millie Crawford Legal Assistant

2014   Chuck Groginsky
2012   Linda Huffman
2011   Kate Ehret
2010   Lynn Pers Krcmaric
2009   Amy Court & Rachel Austin
2008   Bernice Sandoval
2007   Tina Streight
2005   Lynn Krcmaric & Sharon Eichhorst
2004   Annette Oquita
2003   Dena Tinsley
2002   Jean Faubert
2001   Marie Romo
2000   Anne Cox
1999   Millie Crawford
1998   Gail Dickerson
1997   Allison Bradford


Outstanding Student Award (high school or undergraduate)

2011   Lola Guerra
2009   Krysta A. Diaz
2008   Max Wedel
2007  
Collin Wedel
1998  
Cathy Yarnes
1997  
Theresa Klosterman


Interpretation/Translation Services

2011   Mayra Alvarez
2010   Aime Dominguez
2009   Zorobabel Ruiz
2008   Olivia Sanders
2007   Susie Rogers
2004   Maria Ceniceros
2003   Suzanne Rogers
2002   John Willemsen
2001   Suzanne Rogers    
2000   Suzanne Rogers
1999   Superior Court Interpreter Services
1997   Superior Court Interpreter Services


Chris Nakamura Arizona Community Legal Assistance Award

2010   Mary Beth Savel
2004   Jim Jutry
2003   ACLA Advisory Board
2002   Jim Jutry
2001   Jim Jutry
2000   Jim Jutry, Luis Ochoa & Chris Nakamura


Consumer/Bankruptcy Attorney

2008   Cheryl Copperstone & Ron Allen
2007   Alan Solot
2005   Kasey Nye
2004   Scott Gan
2003   Fred Petersen


Public Attorney of the Year 

2007   Scott McDonald
2002   David Braun
2001   Kristin Green


Family Law/Domestic Relations Attorney 

2007   Lisa Schriner Lewis
2004   Wayne Yehling
2003   Jacqueline Wohl
2002   Cheryl Copperstone
2001   Thabet Khalidi
2000   Lisa Maxtutis Kimmel
1999   Richard Michela
1998   Lynn Saul
1997   Paul Saba


New Volunteer Attorney of the Year

2007   Susie Salmon
2005   Skip Skinner


25th Anniversary Awards   //   2006

William Bacon
Stacy Rupprecht Butler
Hon. Frederic Dardis
Amy J. Glicken
Joseph Riley, Jr.
Denice Shepherd
DeConcini McDonald Yetwin & Lacy, PC
Fleming & Curti, PLC
Arizona Foundation for Legal Services & Education
University of Arizona James E. Rogers College of Law
Pima County Superior Court
Quarles & Brady Streich Lang, LLP
The VLP Advisory Board


Streich Lang Award

2005   Community Foundation of Southern Arizona, Kinship Adoption Resource, and  Education Family Center
2004  
Pima County Bar Association, Pima County Superior Court, and Community Services Administration of the Department of Economic Security
2003  
LOVE Fund
2002  
Arizona Foundation for Legal Services and Education, Pima County Bar Association, and Pima County Superior Court
2001  
Pima County Bar Association
2000   TALA
1997  
Quarles & Brady Streich Lang


Student Leadership Award

2005   Jenny Dent


Small Firm of the Year 

2004   Law Offices of Valenzuela & Bours
2003   Fleming & Curti
2002   Moore & Moore Attorneys
2001   Bogutz & Gordon, PC
2000   Biaggi, Kimmel & Fernandez
1999   Gibson, Nakamura & Decker
1998   Liberty, O'Neill & Bibbens
1997   Fleming & Curti


Medium Firm of the Year 

2004   Goldberg & Osbourne
2003   Goering Roberts Rubin Brogna Enos & Hernandez, PC
2002   West Christoffel & Zickerman, PLLC
2001   Goering Roberts Rubin Brogna Enos & Hernandez, PC
2000   West Christoffel & Zickerman, PLLC
1999   Raven & Kirschner
1998   Monroe & Associates
1997   Goering Roberts Rubin Brogna Enos & Hernandez, PC


Large Firm 

2004   Snell & Wilmer
2003   Quarles & Brady Streich Lang, LLP
2002   Mesch Clark & Rothschild, PC
2001   Lewis and Roca, LLP
2000   Snell & Wilmer
1999   Waterfall Economidis Caldwell Hanshaw & Villaman, PC
1998   Mesch Clark & Rothschild, PC
1997   Haralson Miller Pitt Feldman & McAnally, PLC


Momentum Award

2004   Quarles & Brady Streich Lang


Advice-Only Clinic

2004   Goering Roberts Rubin Brogna Enos & Hernandez, PC
2003   John Balentine
2002   Cole Hernandez
2001   John Richardson
2000   Chris Enos
1999   William Bacon
1998   John Kaufmann
1997   John Balentine & Sally Simmons


Domestic Violence Clinic 

2004   Tom Johnson & Carl Piccarreta
2003   Denice Shepherd
2002   Anne Fulton-Cavett
2001   Sarah Townsend
2000   Denice Shepherd
1999   Vince Gonzalez
1998   Roxanne Veliz
1997   Maria Agbuilar


Domestic Relations Clinic 

2002   Nathan Parkey
2001   Joseph Riley, Jr.
2000   Stellisa Scott
1999   Peter Economidis
1998   Tim Ryan


Bankruptcy Clinic - English

2003   Dennis Clancy
2001   Nancy March
2000   Dean Sipe
1999   Oscar Lizardi
1998   Luis Ochoa
1997   Luis Ochoa & Steve Cox


Bankruptcy Clinic - Spanish

2002   Rudy Valenzuela
2001   Oscar Lizardi


Court Reporting Firm of the Year 

2003   Bouley, Schlesinger & Schippers
2002   Coleville & Associates
2000   Maria Valenzuela
1999   Maria Valenzuela
997   Maria Valenzuela


Support Service Business

2002   Molloy & Company, Inc.
1998   Karen Geiger
1997   Molloy & Company, Inc.